Інформаційний бюлетень “Право на землю”
«Люби землю. Вона не успадкована
Тобою у твоїх батьків,
Вона позичена тобою у твоїх дітей»
(мудрість індіанського народу)
Громадська Організації «Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації» до Вашої Уваги представляє Бюлетень № 2 «Право на землю у Декларації ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості», підготовлений у рамках Проєкту «Права селян та продовольчий суверенітет».
У Бюлетені надається зміст положень даного права в Декларації з розкриттям акцентів: по можливостям індивідуального та колективного підходу в його реалізації; по гарантуванню недопущення будь-якої дискримінації щодо нього; по зобов’язанням держави здійснення заходів, спрямованих на збереження та стале використання землі та інших природних ресурсів.
Надано огляд громадських ініціатив, підсумки соціологічного опитування та експертного аналізу результатів функціонування ринку землі після відміни мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 р. Відмічено занепокоєння продовженням ринкових трансакцій в умовах війни, особливо законодавчим положенням щодо можливості купівлі юридичними особами 10 000 га сільськогосподарських угідь з 1 січня 2024 р. Це фактично призводить до дискрімації у реалізації права на землю селян, малих виробників сільськогосподарської продукції та їх родин внаслідок воєнних й економічних причин та загрожує збереженню територіальної цілісності держави під час війни.
Наводяться дані Державної служби надзвичайних ситуацій та результати загальної оцінки впливу війни на сільськогосподарські угіддя з визначення потреби в площах їх додаткового обстеження, розмінування, видалення вибухонебезпечних залишків війни, нейтралізації забруднення різними хімічними сполуками, вилучення з обробітку та особливостей ведення сільськогосподарського виробництва на прифронтових й прикордонних землях.
Представлено інтерв’ю з українськими фермерами – Русланом Хомичом, Олегом Бондаренком, Василем Гордійком та Василем Бурлакою з питань особливостей їх реалізації права на землю, відношення до введення вільного ринку купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, особливостей ціноутворення й оподаткування сільськогосподарського виробництва та фермерства в умовах війни, відношення до природоохоронних практик.
Бюлетень розрахований на селян, інших людей, які працюють у сільській місцевості, фермерів, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, наукових і освітніх кіл, організацій громадянського суспільства та всіх тих, хто небайдужий до питань формування громадянського суспільства в частині регламентування та дотримання права на землю окремих українців в нашій незалежній державі.