14 Чер

Семінар “Суспільні інтереси в землеуправлінні та землекористуванні: сучасні європейські тенденції”


 

7 червня 2024 року в Києві, Україна, відбулася І Міжнародна науково-практична конференція “Сучасні виклики в управлінні земельними ресурсами”. Однією з ключових подій конференції став воркшоп “Суспільні інтереси в управлінні земельними ресурсами та використанні земель: сучасні європейські тенденції”.

Конференція була організована Громадською організацією “Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації” спільно з Інститутом економіки та прогнозування НАН України, Інститутом землекористування НААН України, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Інститут Інститутом розвитку сільських територій та сільського господарства Польської академії наук (Варшава, Польща) та іншими. Захід відбувся за підтримки проекту “Upskilling pathway for agroecology practitioners toward European synergies on land” у рамках програми Erasmus+.

У воркшопі взяли участь представники всіх організаторів, а також представники Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, Білоцерківського національного аграрного університету, Сумського національного аграрного університету та інших наукових установ. Загальна кількість учасників конференції перевищила 100 осіб.

Під час воркшопу було представлено доповіді на актуальні теми, зокрема:

  1. Роелс Маартен, координатор мережі “Access to Land”, представив доповідь на тему “Доступ до землі як інструмент трансформації в агропродовольчому секторі”.
  2. Думініціою Рамона, президент Асоціації малих фермерів Румунії “Eco Ruralis”, поділилася досвідом Румунії щодо використання та регулювання земель в умовах переходу від комунізму до європейської інтеграції. Її доповідь мала назву “Землекористування та регулювання в Румунії – пересторога для України”.
  3. Олена Бородіна, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, завідувачка відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України, представила доповідь на тему “Неоліберальні та егалітарні підходи до формування ринку земельних ділянок”.
  4. Доповіді студентів факультету землевпорядкування НУБіП України.

Впродовж конференції учасники воркшопу активно обговорювали такі питання, як вплив збройної агресії на управління земельними ресурсами, роль інституцій та методів у післявоєнному відновленні земель, захист якості ґрунтів у контексті євроінтеграції, гармонізація земельного законодавства України з нормами Європейського Союзу, міжнародні стандарти захисту прав людини на землю, економіка сільського землекористування та розвиток сільських територій.

Результати опитування, проведеного серед учасників конференції, показали, що більшість тем, піднятих під час воркшопу, були розкриті та зрозумілі учасникам. Однак, учасники виявили недостатнє розуміння таких питань, як механізм роботи Європейської обсерваторії земель та особливості власності фермерів ЄС на землю.

Воркшоп став важливим кроком у зміцненні співпраці між науковими установами та громадянським суспільством України та ЄС для подальшого розвитку земельного законодавства та управління земельними ресурсами в Україні.