НАРОДНИЙ ФОРУМ ФЕРМЕРІВ: ПОЛІТИЧНИЙ ДІАЛОГ
15 та 16 листопада 2022 року відбувся Народний форум «Селянські та фермерські господарства під час війни та у період повоєнного відновлення України: політичний діалог».
У перший день, 15 листопада, у великій конференц-залі НАН України зібралися разом академічна громадськість, фермери і селяни, представники громадського сектора, міжнародних організацій, органів влади різного рівня – щоб зробити внесок у подолання спричинених війною взаємопов’язаних криз не лише в сільськогосподарському секторі, а й в економічній, екологічній, соціальній та гуманітарній сферах. Учасники обговорили найважливіші питання розвитку фермерства та запропонувати підходи до забезпечення його участі у процесах повоєнного відновлення, у виробництві продукції з доданою вартістю, якісного здорового продовольства за рахунок використання місцевих ресурсів – для підтримки здорової культури харчування, в якій екологічна відповідальність та економічна справедливість мають пріоритет над сучасними системами промислового аграрного виробництва, для зменшення залежності економіки від експортної сировинної торгівлі, для забезпечення екологічної, соціальної та економічної стійкості агропродовольчої системи, орієнтованої на забезпечення внутрішньої продовольчої безпеки, гарантом якої є фермерський уклад із міцними селянськими сімейними господарствами.
Щоб голос широких кіл малих агровиробників був почутий, зібранню 15-го листопада передували три регіональні круглі столи – у Києві, Рівному та Кропивницькому. Участь у регіональних дискусіях взяли сімейні фермерські господарства та малі сільськогосподарські виробники з усіх підконтрольних областей України. Проблеми, що піднімалися та обговорювалися учасниками регіональних заходів, були згруповані у тематичні блоки, в рамках яких під час Форуму 15 листопада найактуальніші думки та пропозиції були оприлюднені делегатами фермерів та селян для широкої громадськості, органів влади, міжнародних організацій та всіх зацікавлених сторін, залучених у процеси відбудови України.
За результатами роботи круглих столів були підготовлені та винесені для обговорення Проєкт резолюції народного форуму фермерів, а також пропозиції щодо зміцнення та розбудови на постійній основі діалогу між малими сільськогосподарськими виробниками та органами влади різного рівня.
15 листопада виступили та взяли участь в обговореннях представники Національної академії наук України, Національної академії аграрних наук України, Національної академії правових наук України, Польської академії наук, Женевської академії з прав людини, члени Асоціації фермерів та приватних землевласників України, власники фермерських і селянських господарств, керівники регіонального та національного представництв Світової продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), представники органів центральної влади – Офісу Президента України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, – а також інші учасники, зацікавлені у налагодженні довгострокового діалогу між дрібнотоварними агровиробниками та владою для забезпечення внутрішньої продовольчої безпеки держави.
При підведенні підсумків першого дня учасники обговорили та схвалили підготовлений проєкт резолюції Форуму, підтримавши пропозицію президента АФЗУ взяти його за основу, доповнити з урахуванням додаткових пропозицій фермерів, поширити документ для широкої громадськості, передати в органи влади та представництва міжнародних організацій для ознайомлення та врахування у процесі формування в Україні Нової аграрної політики та політики сільського розвитку в період повоєнного відновлення. Учасники домовилися про створення Національної платформи розвитку сімейного фермерства – для об’єднання зусиль зацікавлених у його підтримці сторін, розвитку тривалого діалогу між малими агровиробниками та владою, участі у розробленні, адвокації та моніторингу реалізації Національного плану дій, узгодженого з Планом дій в рамках Десятиліття ООН сімейних фермерських господарств.
У другий день Форуму, 16-го листопада, учасники відвідали Наливайківський старостинський округ Макарівської селищної територіальної громади, де зустрілися зі старостою, фермерами та селянами, які постраждали від російської воєнної агресії та господарствам яких було завдано збитків внаслідок воєнних дій.
Інформація про Наливайківський старостинський округ:
До складу округу входять села Наливайківка та Почепин. Загальна чисельність населення, яке фактично проживає на території округу, становить 1385 осіб. Під час воєнних дій село Почепин було окуповане, а на території села Наливайківка відбувалися бойові дії. На території округу знищено 50 і сильно пошкоджено 20 житлових будинків. Ще близько 170 будинків зазнали дрібних пошкоджень. У кожному домогосподарстві пошкоджень зазнали різні господарські будівлі.
Першим у програмі зустрічей було фермерське господарство «Світанок» (с. Почепин, Макарівська ОТГ, Київська обл.), яке очолює Іван Міщенко. Господарство було засновано в 1992 р., площа землекористування не перевищує 100 га. Спеціалізується на вирощуванні зернових і тваринництві – до початку війни утримувалися близько 100 голів свиней та 52 голови ВРХ. До кінця березня господарство перебувало під окупацією, на його території відбувалися активні бойові дії. Після звільнення територія була сильно замінована, житловий будинок та господарські споруди зруйновані. Голова ФГ на прилеглих територіях знайшов зі свого поголів’я лише 9 свиней та 13 голів ВРХ. Проблемою було забезпечення цього поголів’я кормами.
Сумнівів щодо необхідності відновлення господарства у власника не було. Самостійно та за допомогою військових він здійснював розмінування території. Про складність цього завдання свідчить те, що до цього часу було розміновано тільки 30 га землі, на яких відновлено виробництво. Голова ФГ не пасує перед труднощами і його підтримує родина. В планах – розмінування всієї території, відновлення виробництва, розвиток переробки. З питань переробки молока він вже контактував зі словацькою фірмою в Україні щодо придбання обладнання.
Другий візит учасників форуму був до сімейного господарства Лесі та Олександра Слободьян – «CRAFTSAD», що спеціалізується на крафтовому виробництві дистилятів. Господарство було засновано у 2017 році в селі Почепин зі спеціалізацією на виробництві сидра та кальвадоса з яблук, автентичних українських настоянок, витриманих бочкових напоїв – із зернових дистилятів, настоянок – з фруктів та ягід. Було створено два авторські напої – «Caraway» і «До боршу», попит на які серед споживачів зростає. Власники господарства мають активну громадянську позицію – брали участь у розробленні законопроєктів №5311 від 29 березня 2021 року та № 5762 від 14 липня 2021 року, спрямованих на уведення у правове поле та регламентацію роботи виробників крафтових спиртних напоїв.
Господарство знаходиться на території, де відбувалися активні бойові дії. Після звільнення Леся і Олександр побачили зруйнований будинок, розбиті лабораторію для дистиляту та господарські споруди. Вони почали відновлення господарства і будинку, тимчасово облаштувавшись у модульному.
Будинок власника особистого селянського господарства Олександра Саврана було повністю знищено внаслідок прямого попадання снаряда. Але вони з дружиною налаштовані відновити будинок – у цьому році розчистили завали і весною планують зводити стіни. В рамках програми підтримки подружжя отримало модульний будинок та облаштовує його. Вони господарюють на 1 га землі, а ще 6 га земельних паїв здають в оренду місцевому сільськогосподарському підприємству «Агробуд», за що отримують зерно, яке використовують для годівлі тварин та птиці. Гроші отримують від реалізації продукції на ринку в Макарові. Під час активних бойових дій Савранам довелося покинути своє господарство, випустивши в поле трьох корів, які пристали до сусідських. Після звільнення села сусіди повернули їм тварин.
З аналогічною проблемою стикнулося особисте селянське господарство Олени Гладкої, якій із родиною довелося покинути домівку на початку війни. Вони повернулися після звільнення села і побачили, що будинок повністю зруйнований. Олена та її чоловік Анатолій не мають сумнівів щодо необхідності відновлення будинку. Вони розчистили завали і звелии стіни. Подальше відновлення продовжуватимуть навесні. Зараз живуть у літній кухні.
Відновлення здійснюють на заощадження та кошти від продажу виробленої сільськогосподарської продукції. Утримують трьох корів та одну теличку, яких після повернення вдалося знайти та повернути на подвір’я. Господарюють на двох гектарах землі, ще п’ять гектарів паїв здають в оренду підприємству «Агробуд», а отримане в рахунок орендної плати зерно використовують для годівлі тварин та птиці. Молочні продукти продають на місцевих ринках і вже є постійні покупці, які цінують цю продукцію. Власної техніки подрружжя не має, тому про необхідні роботи домовляються за оплату. Олена та Олександр намагаються використовувати можливості щодо отримання допомоги. Ще раніше завдяки державній дотації вони придбали доїльний апарат та двох телят. Після звільнення за державний кошт газова служба підвела їм газові труби з лічильником під будинок, відновила технічний паспорт. За державний кошт було зроблено технічний звіт про втрачене майно.
Востаннє подружжя відпочивало ще у 2009 році, підкреслюючи, що робота на землі – це їхній спосіб життя. Серед місцевих проблем відзначають нестачу у селі площ для випасу худоби.
Учасники форуму, фермери, відвідуючи господарства, що зазнали шкоди від воєнних дій, активно обмінювалися контактами з місцевими господарями, ділилися інформацією щодо можливостей технічної та іншої допомоги у відновленні господарств, пропонували і домовилися про передачу постраждалим власних технічних засобів, сільськогосподарських тварин тощо.
Проведення заходів у перший та другий день форуму стало можливим завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Німецької громадської організації Austaush e.V.
Матеріали Форуму:
Ключові тези виступів учасників Народного Форуму, 15 листопада 2022 року
Програма регіональних круглих столів
Підсумки регіональних круглих столів
Відео:
1-й день, 15 листопада 2022 року (Facebook)
Фотоальбом: