Модернізація сільського господарства на основі ізраїльських технологій
26 липня 2017 року у залі Інституту економіки та прогнозування НАН України відбувся Українсько-ізраїльський науково-практичний симпозіум «Соціоекономічна модернізація сільського господарства – ринок ідей для України», де представники влади, науковці, освітяни, експерти, новатори й фермери шукали шляхи нарощування потенціалу малих агровиробників в Україні. Разом з Інститутом економіки та прогнозування співорганізаторами заходу виступили Українська мережа сільського розвитку та Українсько-ізраїльський Інститут стратегічних досліджень ім.Голди Меір.
Ізраїль – країна з дуже обмеженими природними ресурсами, проте завдяки ефективному використанню людського капіталу і впровадженню новітніх технологій входить до числа світових лідерів економічного розвитку й, в тому числі лідерів аграрного ринку, незважаючи на те, що країні бракує половини необхідних для суспільних потреб водних ресурсів. Заслуга в цьому саме людей з їх розумовими здібностями, прагненнями та прогресивними ідеями, для реалізації яких держава створює найсприятливіші умови. Під час симпозіуму дев’ять ізраїльських компаній поділилися власними технологіями й досягненнями у сферах молочного тваринництва, систем зрошування, гідропоніки, післязбирального обробітку в овочівництві й Smart agriculture. Усі представлені технології уже використовуються в аграрному секторі не лише Ізраїлю, а й всього світу: від країн Близького Сходу й Африки до Австралії й Південної Америки. Надзвичайні можливості їх широкого впровадження ізраїльські компанії бачать й в Україні (деякі з них уже успішно співпрацюють з середніми й великими фермами й господарствами). Широке впровадження новітніх ідей в сільському господарстві України сприятиме більш продуктивному використанню природних ресурсів (земельних й водних), особливо зважаючи на глобальні загрози кліматичних змін, що все активніше проявляються у південних та центральних регіонах країни.
Учасники симпозіуму (науковці, фермери, експерти) відмітили особливе значення впровадження інноваційних методів і технологій в сільському господарстві й особливо у малих господарствах в Україні. Адже й у самому Ізраїлі більшість фермерів дуже дрібні (починаючи від 1-2 гектраів), проте це не перешкоджає імплементації новітніх технологій, а навпаки стимулює, підвищуючи віддачу з одиниці землі. Представлені ізраїльські компанії використовують індивідуальний підхід до кожного фермера (навіть найменшого), пропонуючи оптимальне рішення саме для його умов, наявних ресурсів, ринкових потреб. Зокрема, як зазначила представник сімейного підприємства ABL Technologies ltd. «…мы предлагаем решения производственных проблем для фермеров, производящих от нескольких десятков литров молока в день».
Основний меседж, який учасники заходу, намагалися донести до суспільства й владних структур, це те, що малі агровиробники мають право й можливості на розвиток і ведення прибуткового господарювання в умовах сформованої дуальної структури сільського господарства в Україні. Держава має лише допомогти їм у цьому шляхом формування сприятливих умов. З цієї точки зору можливим розглядається використання досвіду, перш за все, країн ЄС, на чому під час виступів наголосили члени ГО «Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації». Проте потрібно зважати на вітчизняні особливості аграрної структури, менталітету господарювання тощо, відповідним чином адаптувавши кращі європейські практики.
У підсумку, стало очевидним необхідність пошуку ефективних механізмів залучення дешевих кредитних ресурсів для імплементації прогресивних технологій в малих господарствах. Україні потрібно використати зацікавленість міжнародних донорів (ФАО, Світового банку, ЄБРР та ін.) у вирішенні глобальних продовольчих проблем й стимулювати залучення їх ресурсів для розвитку саме малого агрогосподарювання в Україні на основі сімейних ферм.