Тут комфортно жити і працювати
ПРАКТИКА. Доходи і видатки бюджету Фурсівської сільської ради за 2005-2014 роки зросли у 8 разів
Ольга ПОПОВА, головний науковий співробітник ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», для «Урядового кур’єра»
Фурси (Білоцерківський район Київської області) можна вважати зразком сучасного села, у якому комфортно жити і працювати. Свідченням цього є стабілізація чисельності жителів, а набрані два перших класи у цьому році обнадіюють перспективою їх збільшення. Економічну міць громади демонструє бюджет сільради, доходи якого за 2005-2014 рр. зросли у 8 разів і становлять 4,7 млн. грн. На утримання апарату сільради витрачається 20% загальних видатків. Тоді як бюджети більшості сільських рад дотаційні.
А це означає, що на території Фурсівської сільради активно розвивається підприємництво, є роботодавці і працівники, які за рахунок податків наповнюють бюджет. Створення робочих місць і формування сприятливих умов для підприємництва є сферою особливої турботи сільради. Кошти сільського бюджету витрачають на формування комфортного проживання у селі, облаштування об’єктів громадівського використання – будинок культури, дитсадок, місця відпочинку тощо.
Дехто скаже: у них усе добре, бо це ж приміське село, а не глибинка. Але не у всіх приміських селах так. Зазвичай розвиток приміських сіл характеризується тяжінням до міст і втратою багатьох сільських особливостей. У цьому випадку маємо самодостатнє село, яке було і хоче залишатися таким, не бажаючи об’єднуватися з містом за нинішніх процесів реформування. Бо тоді воно стало б лише частиною міської агломерації. Сільська громада ініціює об’єднання з іншими сільрадами, щоб зберегти сільський статус, при цьому все робитимуть для того, щоб урбанізувати умови проживання у селах.
На території Фурсівської сільради створені і функціонують понад 10 громадських організацій, які відстоюють інтереси своїх членів на усіх рівнях і свідчать про активну позицію жителів щодо сільського життя.
Громада села на чолі з головою вбачають переваги в об’єднанні територіальних громад. Вони, як задекларовано, матимуть розширені повноваження, зокрема розпоряджатимуться землями й за межами населених пунктів. Дохідна база бюджетів буде розширена за рахунок закріплення за ними певних видів і збільшення відсотка податкових платежів і зборів (зокрема, їм надходитиме 60% податку на доходи фізосіб). Об’єднана громада з адміністративним центром у селі Фурси сподівається мати виграш від підвищення привабливості своєї території для підприємництва, розраховують на створення нових робочих місць, здорожчання нерухомості. При цьому важливо закріпити гарантії реалізації самоврядних прав громад тих сіл, які увійдуть до об’єднаної громади, щодо розпорядження наявними на їх території ресурсами і закріпленою частиною бюджету.
На нинішньому складному етапі реформування територіальної організації влади постає запитання: то яке село хочемо бачити завтра? Якщо відповісти коротко: принаймні, не гірше ніж Фурси.