Сільський розвиток на базі громад – підсумки круглого столу
22 березня 2016 року за ініціативи ГО «Платформа знань – Аграрний розвиток та сільські інновації» та ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» проведено круглий стіл (Порядок денний) «Сільський розвиток на базі громад: виклики та можливості в умовах реформи самоврядування», під час якого відбулось громадське обговорення ключових проблем сільського розвитку українського села.
Інтерес до даної проблеми в Україні високий наразі як ніколи, оскільки саме зараз формується спільне бачення європейського майбутнього не лише сільських територій, а й України в цілому. З цим погодились всі учасники круглого столу: наукова спільнота, представники органів виконавчої влади, громадські активісти й сільські лідери.
Під час круглого столу презентовано теоретико-методологічну конструкцію майбутнього розвитку українського села, що ґрунтується на концепції сільського розвитку на базі громад, розробленій колективом відділу економіки і політики аграрних перетворень ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України».
Учасниками відмічено, що в ході реформування місцевого самоврядування в Україні у напрямі зближення з європейською практикою виникає низка проблем та суперечностей, що не відповідають принципам сільського розвитку та підвищенню добробуту громад.
Учасники наголосили на неузгодженості реалізації обіцяних преференцій та фінансового забезпечення об’єднаних територіальних громад у процесі реформи місцевого самоврядування. Представники виконавчої влади спробували обґрунтувати правильність та доцільність здійснюваної політики розвитку сільських громад та висвітлили основні напрями підтримки сільського розвитку в Україні.
Європейський експерт та українські науковці акцентували увагу на можливостях впровадження досвіду ЄС в українській практиці, зокрема програми LEADER, в якій вдало поєднано підхід активізації місцевих ініціатив з підходом стратегічного планування загальнонаціональних цілей розвитку у програмах сільського розвитку країн-членів.
Практики вітчизняного розвитку сільських територій розповіли про успішні приклади активізації сільських громад до економічного розвитку, наголосивши на необхідності виявленні прихованого капіталу сільських жителів та сіл, особливо в частині розвитку креативної туристичної діяльності.