11 Гру

Польський досвід для розвитку українського села в реальних діях

2 – 3 грудня 2015 року у Черкасах відбувся підсумковий ярмарок-конференція польсько-українського проекту «Сільське мікропідприємництво в Україні. Пошук нових фінансових джерел». У роботі конференції з польської сторони взяли участь керівники проекту, директор Щецинського навчального центру Фундації розвитку місцевої демократії Домінік Гурські та його заступник Пшемислав Фенрих, експерти проектів Вацлав Ідзяк та Марек Штарк, представники громад-учасниць проектів з 10 областей України.

О.Бородіна представила аналітичний огляд: «Мешканці українського села: ситуація наприкніці 2015 року – проблеми, перспективи, потенціал на майбутнє» ( у програмі 2 грудня), а також прийняла участь у панельній дискусії 3 грудня на тему «Побудова заможної та демократичної сільської спільноти в Україні – потреби та можливості польсько-українського співробітництва».

Інноваційною основою проекту «Сільське мікропідприємництво в Україні. Пошук нових фінансових джерел» стала концепція «Тематичного села», яка успішно реалізується у Європі (від Австрії, де була започаткована, до країн Прибалтики та Польщі). Соціальні інновації, які виникають в рамках реалізації концепції тематичного села, дають можливість побачити українське село та його потенційні можливості з зовсім неочікуваного ракурсу.

Результатом тематичної спеціалізації сіл в Україні може бути:
  • створення нових робочих місць у сільській місцевості у позааграрних сферах діяльності;
  • функціонування соціально орієнтованої сільської економіки;
  • формування нових соціальних ролей на селі;
  • зміни селян у ставленні до себе та у мисленні про село, в якому проживаєш;
  • народження реального громадянського суспільства (підхід діє «знизу в гору»);
  • формування якісного людського і соціального капіталу на селі (незважаючи на опір, люди починають вчитися і розвиватися, тому що знають, що вони можуть зробити багато, не питаючи дозволу у місцевої влади);
  • персональна комунікація між жителями громади;
  • реалізація нетрадиційних ідей самих селян щодо розвитку сільських територій.

Вперше ідея «Тематичного села» в Україні була втілена у 2014 році у восьми селах трьох областей – Черкаської, Полтавської та Кіровоградської. Робота проводилась у двох взаємопов’язаних аспектах: вивчення польського досвіду та практична розробка пілотних українських проектів.

У Черкаській області у Чигиринському – районі «Картопляні розваги в Головківці» (с. Головківка), «Забавлянки, ігри та розваги старого Суботова» (с. Суботів), «Хлібна осада – Зерноленд» (с. Івківці), у Канівському – «Подорож до країни Мамонтландії» (с. Межиріч), у Жашківському – «На воді, з водою і з води» (с. Сорокотяга), в Уманському – «На гостини до старого млина» (с. Коржова), «Андрусівська Січ» (с. Велика Андрусівка, Світловодський район Кіровоградської області), «Березові забави» (с. Березова Рудка, Пирятинський район, Полтавська область).

« of 14 »

У поточному, 2015 році, роботу було зосереджено на території Черкаської області, що зробило її пілотним регіоном для апробації моделі «Тематичних сіл» для розвитку громад. В чотирнадцяти селах семи районів області розроблено та апробовано унікальні, засновані на місцевих особливостях, використанні місцевої спадщини та місцевих ресурсів, заходи з можливістю їх повторення для різних груп відвідувачів. Проект співфінансований Міністерством закордонних справ Республіки Польщі в рамках програми «Польська допомога», виконувався Щецинським навчальним центром фундації розвитку місцевої демократії та Міжнародною громадською організацією «Інститут демократії імені Пилипа Орлика».

Wacław Idziak. WYMYŚLIĆ WIEŚ OD NOWA WIOSKI TEMATYCZNE (PDF)

Корисні посилання:

Сайт Проекту “Сільське мікропідприємництво в Україні”.

“Сільське мікропідприємництво в Україні” у Facebook.